Gdzie kupić wózek inwalidzki?

Coraz częściej zdarza się, że wózek inwalidzki wielu osobom jest bardzo potrzebny. Jest to niezbędne urządzenie, za pomocą którego możemy transportować pacjentów z bardzo różnorodnymi schorzeniami. Czasem jest on doskonały dla osób, które są w trakcie rehabilitacji. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, iż coraz więcej ludzi decyduje się na jego zakup także z powodu wielu różnorodnych, często nieuleczalnych chorób, które osłabiają pacjentów. Należy mieć świadomość, że nie jest to tanie urządzenie. Jeżeli decydujemy się na jego zakup powinniśmy pamiętać o tym, że musimy mieć odłożone nieco więcej gotówki.

Czytaj dalej Gdzie kupić wózek inwalidzki?

Jak powinien być dopasowany wózek inwalidzki?

Obecnie na rynku można spotkać bardzo wiele różnorodnych przedsiębiorstw, które w swojej ofercie posiadają wiele urządzeń medycznych. Taki przedsiębiorstw jest coraz więcej, ponieważ jak wynika z najnowszych badań nasze społeczeństwo się starzeje i tym samym bardzo opłaca się sprzedawać takie produkty. Nie powinniśmy zapominać o tym, że wbrew pozorom nie są one tanie. Decydując się na ich zakup powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na szereg aspektów. Zatem o czym warto pamiętać?

Czytaj dalej Jak powinien być dopasowany wózek inwalidzki?

Jak wybrać wózek inwalidzki?

Wybór wózków inwalidzkich jest obecnie ogromny – wózki standardowe, elektryczne, sportowe i posiadające dodatkowe opcje. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu warto szczegółowo przeanalizować ofertę wszystkich producentów, rozważyć zakup wózka tradycyjnego i elektrycznego, poprosić o konsultacje i prezentację modelu. Jak kupować wózek inwalidzki?

Czytaj dalej Jak wybrać wózek inwalidzki?

Czym kierować się, wybierając sprzęt rehabilitacyjny?

Czas rehabilitacji to spore wyzwanie dla pacjenta i jego rodziny. Potrzebne jest nie tylko wsparcie psychiczne, ale też specjalistyczny sprzet rehabilitacyjny. Jego używanie może pomóc w osiągnięciu efektów rehabilitacji oraz podnieść komfort życia pacjenta. Czym kierować się, wybierając sprzęt?

Czytaj dalej Czym kierować się, wybierając sprzęt rehabilitacyjny?

Wybór łóżka rehabilitacyjnego

Aby zapewnić komfort i możliwość szybszego powrotu do zdrowia osobom chorym, zarówno w warunkach szpitalnych, jak i w domu, stosuje się łóżka rehabilitacyjne. Dobór takiego sprzętu na ogromne znaczenie, zarówno dla osoby chorej, jak i dla jej opiekunów – bliskich, lekarzy, pielęgniarek i rehabilitantów.

Łóżko rehabilitacyjne – najważniejsze parametry

Prawidłowo dobrane łóżko rehabilitacyjne eliminuje ryzyko uszkodzenia ciała, które nieuchronnie wiąże się z codzienną pielęgnacją chorego. Ułatwia pracę lekarzy, pielęgniarek, terapeutów i opiekunów, czyniąc ją bezpieczną i wydajną. Odpowiedni dobór tego specjalistycznego „mebla” jest więc niezwykle ważny.

Wybierając łóżko rehabilitacyjne do opieki długoterminowej trzeba wziąć pod uwagę wiele danych. Przede wszystkim jest to stopień ograniczenia możliwości ruchowych chorego. Dla przewlekle chorych, którzy większość czasu spędzają w pozycji leżącej, warto wybrać model z elektryczną regulacją wysokości leża, regulacją oparcia pleców oraz segmentu uda. Modele elektryczne sterowane są za pomocą pilota, zwiększając komfort pacjenta. Przydatne jest także wyposażenie łóżka w regulowane boczne barierki oraz dodatkowe drabinki lub wysięgnik z uchwytem ręki. Te udogodnienia ułatwią pacjentowi podciąganie się i przemieszczanie na meblu.

Standardowe łóżko rehabilitacyjne dostosowane jest dla pacjentów o wzroście do 190 cm. Standardowe łóżko o wymiarach 90×200 cm może okazać się niekomfortowe dla wyższych chorych. Warto w takiej sytuacji zakupić łóżko z opcją przedłużenia leża o dodatkowe 20 cm. Jeżeli natomiast użytkownikiem ma być osoba o wzroście poniżej 160 cm, warto rozważyć zakup łóżka z regulacją wysokości inną niż zakres standardowy, tj. 40-80 cm. Dla niskich osób zaleca się modele z obniżoną regulacją wysokości leża, umożliwiające opuszczenie górnej krawędzi leża w zakresie 23-63 cm.

Trzeba też wziąć pod uwagę wagę pacjenta. Standardowe łóżka przystosowane są do obciążenia do 135 kg. Dla masywniejszych pacjentów należy nabyć łóżko tzw. bariatryczne, o obciążeniu do 160, 200 lub 300 kg. Modele bariatryczne są także szersze niż standardowe, zazwyczaj do 120 cm.

Łóżko rehabilitacyjne – refundacja

Na zakup łóżka rehabilitacyjnego przysługuje refundacja z NFZ. Dofinansowanie można także otrzymać z PCPR lub MOPS. Warto pamiętać o możliwości otrzymania dofinansowania, nie tylko przy zakupie łóżka rehabilitacyjnego – środki medyczne, na których zakup można otrzymać zwrot, to chociażby wózek inwalidzki, orteza na kolano czy na staw skokowy, materac przeciwodleżynowy, kula ortopedyczna. Takie dofinansowanie to duże wsparcie dla domowego budżetu, ale także pomoc, która nam się po prostu należy jako płatnikom składek na NFZ.

Często kupowany materac przeciwodleżynowy

Zdecydowanie materac przeciwodleżynowy to bardzo często ulga w cierpieniu dla wielu osób. Nie powinniśmy zapominać o tym, że coraz częściej pacjenci chorzy na wiele różnorodnych schorzeń potrzebują niebywałego komfortu w szczególności, gdy są unieruchomieni. W takich przypadkach gdy pacjent nie może się już ruszać, zaleca się stosowanie właśnie tego typu materaca. Jednak nie powinniśmy zapominać, iż jego zakup wcale nie jest taki posty. Jeżeli decydujemy się na kupno właśnie takiego produktu medycznego bardzo ważne jest, aby wybrać ten wysokiej jakości. Zatem w jaki warto zainwestować?

Czytaj dalej Często kupowany materac przeciwodleżynowy

Refundacja łóżka rehabilitacyjnego

Dla przewlekle chorych czy z innych przyczyn muszących długotrwale przebywać w pozycji leżącej należy nabyć łóżko rehabilitacyjne. Zapewni ono komfort i możliwość szybszego powrotu do zdrowia osobom chorym, zarówno w warunkach szpitalnych, jak i w domu. Nie jest to rzecz tania, dlatego dobrą informacją dla chorych i ich rodzin jest możliwość refundacji łóżka – z PFRON.

Czytaj dalej Refundacja łóżka rehabilitacyjnego