Jak wybrać wózek inwalidzki?

Wybór wózków inwalidzkich jest obecnie ogromny – wózki standardowe, elektryczne, sportowe i posiadające dodatkowe opcje. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu warto szczegółowo przeanalizować ofertę wszystkich producentów, rozważyć zakup wózka tradycyjnego i elektrycznego, poprosić o konsultacje i prezentację modelu. Jak kupować wózek inwalidzki?

Wózki inwalidzkie – gdzie szukać informacji?

Z ofertami wózków inwalidzkich najwygodniej jest zapoznać się za pośrednictwem sieci Internet. Każdy sklep rehabilitacyjny posiada w swojej ofercie przynajmniej kilka wózków, jednak to daleko nie pełna oferta. Katalogi dostępne w Internecie pozwalają zyskać podstawowe rozeznanie w dostępnych modelach oraz przeanalizować potrzeby chorego.

W Internecie chory i jego rodzina może poznać plusy i minusy poszczególnych rozwiązań, ceny modeli, zasięgnąć informacji o kosztach i dostępności serwisu wózka.

Dopiero po dokonaniu wstępnego wyboru należy skontaktować się z danym sklepem lub z producentem. Konsultanci przeprowadzają szczegółowy wywiad dotyczące potrzeb i oczekiwań chorego oraz jego rodziny, dzięki czemu mogą zaproponować rozwiązania, do których samodzielnie nie dotarliśmy.

Sklepy medyczne oraz producenci wózków inwalidzkich, szczególnie w przypadku modeli o wysokim zaawansowaniu technologicznym, umożliwiają przeprowadzenie w domu klienta lub w sklepie specjalnej prezentacji. Umożliwia ona dokładne poznanie konkretnego modelu wózka i sprawdzenie jego funkcjonalności w praktyce.

Bez względu na to, czy zamówimy specjalną prezentację, czy też zdecydujemy się na zakup wózka znajdującego się na stanie sklepu medycznego, zawsze należy przeprowadzić test komfortu. Chodzi o to, by spędzić na wózku około dwudziestu minut. W tym czasie upewnimy się, że jest wygodny, sprawdzimy jak radzimy sobie z jego obsługą.

Refundacja wózków inwalidzkich

Należy pamiętać, że na zakup wózka inwalidzkiego przysługuje refundacja – całkowita lub częściowa. Warto wybierać więc sklepy medyczne które umożliwiają nabycie sprzętu z refundacją. Dofinansowanie na wózek wynosi 600-3000 zł, a jego wysokość zależy od rodzaju wózka. O wysokości dofinansowania oraz szczegółowym sposobie jego otrzymania otrzymamy informacje w oddziale NFZ, od lekarza lub sprzedawcy w sklepie medycznym. Dofinansowanie z NFZ obejmuje bardzo szeroki asortyment środków medycznych, w tym: łóżko rehabilitacyjne, balkonik, kula ortopedyczna, orteza na kolano, stabilizator stawu skokowego, materac przeciwodleżynowy i wiele, wiele innych.