Czym kierować się, wybierając sprzęt rehabilitacyjny?

Czas rehabilitacji to spore wyzwanie dla pacjenta i jego rodziny. Potrzebne jest nie tylko wsparcie psychiczne, ale też specjalistyczny sprzet rehabilitacyjny. Jego używanie może pomóc w osiągnięciu efektów rehabilitacji oraz podnieść komfort życia pacjenta. Czym kierować się, wybierając sprzęt?

Indywidualne potrzeby
Dla pacjentów leżących najważniejsze jest lozko rehabilitacyjne. To bardzo ważny sprzęt o kluczowym znaczeniu dla pacjenta. Pozwala ono na zmiany pozycji np. na czas spożywania posiłku, wykonywania czynności pielęgnacyjnych, czy po prostu rehabilitacji przyłóżkowej. Warto wybierać łóżka, które designem i wykonaniem przypominają meble domowe, a nie sprzęt szpitalny. Najprawdopodobniej pacjent na nim nie będzie czuł się tak przytłoczony swoją sytuacją, jak w przypadku korzystania z surowego, metalowego łóżka.

Wymiar
Koniecznie należy zwrócić uwagę na wymiar łóżka. Należy do niego dopasować materac do łóżka rehabilitacyjnego. Ponadto, musi ono mieć takie rozmiary by pacjent mógł swobodnie na nim leżeć. Pacjent musi być w pełni wyprostowany, tak by było mu wygodnie. Standardowa długość łóżka rehabilitacyjnego wynosi 200 cm. Czasem jest to za mało. W takim wypadku należy zamówić specjalną przedłużkę do łóżka. Dodatkowe 20 cm z całą pewnością rozwiąże problem wzrostu.

Elektryczna regulacja
Elektryczna regulacja wysokości łóżka to ogromne ułatwienie. Jest ona przydatna przy pielęgnacji pacjenta, czy też przy przesiadaniu się z łóżka na wózek inwalidzki. Wygodny pilot umożliwi pacjentowi samodzielne sterowanie ustawieniami łóżka. Na tym samym urządzeniu powinny znaleźć się też przyciski, które zmieniają ułożenie podnóżka oraz wezgłowia. Najlepsze modele łóżek rehabilitacyjnych pozwalają na indywidualną regulację każdej części leża. Dzięki temu pacjent może przyjąć pozycję w jakiej jest mu najwygodniej szybko i samodzielnie. Ułatwia to też pracę opiekunom osoby chorej. Elektryczna regulacja, oznacza mniej dźwigania pacjenta i mniej okazji do wyrządzenia mu niezamierzonej krzywdy.

Maksymalne obciążenie
Producenci wszystkich łóżek rehabilitacyjnych podają jakie maksymalne obciążenie jest na nich dopuszczalne. Zazwyczaj wynosi ono koło 150 kg. W przypadku szczególnie otyłych pacjentów jest to za mała wytrzymałość. Muszą oni korzystać z łóżek o dodatkowych wzmocnieniach i często także większych rozmiarach niż łóżka standardowe. Ponadto, potrzebują też większych materacy do łóżek rehabilitacyjnych, bo muszą one być do siebie dopasowane. Łączy się to też z większymi kosztami.