Wybór łóżka rehabilitacyjnego

Aby zapewnić komfort i możliwość szybszego powrotu do zdrowia osobom chorym, zarówno w warunkach szpitalnych, jak i w domu, stosuje się łóżka rehabilitacyjne. Dobór takiego sprzętu na ogromne znaczenie, zarówno dla osoby chorej, jak i dla jej opiekunów – bliskich, lekarzy, pielęgniarek i rehabilitantów.

Łóżko rehabilitacyjne – najważniejsze parametry

Prawidłowo dobrane łóżko rehabilitacyjne eliminuje ryzyko uszkodzenia ciała, które nieuchronnie wiąże się z codzienną pielęgnacją chorego. Ułatwia pracę lekarzy, pielęgniarek, terapeutów i opiekunów, czyniąc ją bezpieczną i wydajną. Odpowiedni dobór tego specjalistycznego „mebla” jest więc niezwykle ważny.

Wybierając łóżko rehabilitacyjne do opieki długoterminowej trzeba wziąć pod uwagę wiele danych. Przede wszystkim jest to stopień ograniczenia możliwości ruchowych chorego. Dla przewlekle chorych, którzy większość czasu spędzają w pozycji leżącej, warto wybrać model z elektryczną regulacją wysokości leża, regulacją oparcia pleców oraz segmentu uda. Modele elektryczne sterowane są za pomocą pilota, zwiększając komfort pacjenta. Przydatne jest także wyposażenie łóżka w regulowane boczne barierki oraz dodatkowe drabinki lub wysięgnik z uchwytem ręki. Te udogodnienia ułatwią pacjentowi podciąganie się i przemieszczanie na meblu.

Standardowe łóżko rehabilitacyjne dostosowane jest dla pacjentów o wzroście do 190 cm. Standardowe łóżko o wymiarach 90×200 cm może okazać się niekomfortowe dla wyższych chorych. Warto w takiej sytuacji zakupić łóżko z opcją przedłużenia leża o dodatkowe 20 cm. Jeżeli natomiast użytkownikiem ma być osoba o wzroście poniżej 160 cm, warto rozważyć zakup łóżka z regulacją wysokości inną niż zakres standardowy, tj. 40-80 cm. Dla niskich osób zaleca się modele z obniżoną regulacją wysokości leża, umożliwiające opuszczenie górnej krawędzi leża w zakresie 23-63 cm.

Trzeba też wziąć pod uwagę wagę pacjenta. Standardowe łóżka przystosowane są do obciążenia do 135 kg. Dla masywniejszych pacjentów należy nabyć łóżko tzw. bariatryczne, o obciążeniu do 160, 200 lub 300 kg. Modele bariatryczne są także szersze niż standardowe, zazwyczaj do 120 cm.

Łóżko rehabilitacyjne – refundacja

Na zakup łóżka rehabilitacyjnego przysługuje refundacja z NFZ. Dofinansowanie można także otrzymać z PCPR lub MOPS. Warto pamiętać o możliwości otrzymania dofinansowania, nie tylko przy zakupie łóżka rehabilitacyjnego – środki medyczne, na których zakup można otrzymać zwrot, to chociażby wózek inwalidzki, orteza na kolano czy na staw skokowy, materac przeciwodleżynowy, kula ortopedyczna. Takie dofinansowanie to duże wsparcie dla domowego budżetu, ale także pomoc, która nam się po prostu należy jako płatnikom składek na NFZ.